Volkan Demirel Logo
10NİSAN 2008
“Avrupa’da 5. Olduk”

“Avrupa’da 5. Olduk”

Teknik Direktörümüz Zico, Şampiyonlar Ligi çeyrek final maçlarına bakıldığında, kazandığı halde yarı finale çıkamayan tek takımın Fenerbahçe olduğunun görüldüğünü söyleyerek, "Çeyrek final maçlarının sonucuna baktığınızda, genel olarak baktığımızda, 5 olarak kaldık bu sene Avrupa'da" dedi. Gelecek yıl yeniden Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edebilmek için bu yıl ligde yine şampiyon olmaları gerektiğini vurgulayan Zico, bu durumun takımı motive ettiğini kaydetti.
Takımımızın bugün yaptığı antrenman sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Zico, Fenerbahçemizin bu yıl Şampiyonlar Ligi'ndeki performansını değerlendirdi. Zico, "Belki daha ileriye de gidebilirdik. Herkesin ağzında tadı kaldı Şampiyonlar Ligi'nin. Fakat bizim ilk maçtan son maça kadar gösterdiğimiz istek, mücadele ve kendi karakterimizi oyuna yansıtma hırsı, bunun tadının ağzımızda kalmasının sebeplerindendir. Taraftarımızın da mutlu olduğunu biliyoruz. Amacımız takım olarak daha iyiye gidip, ileriki zamanlarda bu başarımızı tekrarlayıp, üstüne biraz daha koyup, tekrardan bütün camiaya mutluluklar yaşatmak. En azından futbolcularımız açısından iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü gördük ki, şu ana kadar oynadığımız takımlarda birbirinden kaliteli oyuncular var. Özellikle son 4 takımın kadrosunda bulunan oyuncular dünya karması gibi. Biz de ufak detayları kaçırmasak ve biraz da şansımız olsaydı bu 4 takım arasında olabilirdik. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. En azından gördük ki biz bu takımlar arasında olabiliriz. Aynı şekilde çalışmalarımıza devam ederek bu takımlar arasında en iyi olmak için elimizden geleni yapacağız. Bizim de kapasitemiz var, biz de o noktalara erişebiliriz" diye konuştu
Fenerbahçe'nin Chelsea maçını kaybetmesinde erken yediği golün etkisinin sorulması üzerine Zico, "Erken yediğimiz golden sonra istediklerimizi yapabilseydik, yine şansımız olabilirdi. Fakat düşünün ki rakibin sizin üzerinize gelmesi, kazanması ve gol atması lazım ve bunu ilk dakikalarda yediğiniz zaman, ondan sonraki dakikalarda rakibinizde kendine güven daha fazla oluyor ve ilerleyen  dakikalarda daha rahat oynama fırsatı veriyorsunuz. Belki bir süre dayanabilseydik, o zaman rakip üzerinde baskı olacaktı ve belki oyun içinde daha avantajlı bir duruma geçebilirdik. Ama oyun içinde yine çevirebilecek şanslar elimizde vardı. İki aşamalı maçlarda kendi evinizde yediğiniz bir golün ne kadar önemli olduğunu gördük. Kendi evimizde o golü yemesek, ikinci maçta ilk dakikalarda yediğimiz golün çok fazla anlamı olmayacaktı. Çünkü avantaj hala bizde olacaktı, ilk maç 2-0 olsaydı. Kendi evinizde oynadığımız maçlarda en ufak golün de önemi var. Biz de biliyorduk Chelsea'nin duran toplarda çok etkili futbolcuları olduğunu, ama o heyecanla ilk dakikalarda böyle bir şanssızlık oldu ve oyunun gidişatını olumsuz etkiledi" diye konuştu.
Zico, Fenerbahçe'de devam etmesi konusunda ise, "Önümüzdeki hafta büyük ihtimalle kontratımın uzatmasıyla ilgili bir görüşme olacak. Ben Fenerbahçe'de devam etmek istiyorum. Büyük ihtimalle de bir terslik olacağını sanmıyorum. Fenerbahçe'nin bana kapılarını açmış olması, Avrupa'da mücadele edebilmek, Fenerbahçe'de olmaktan büyük gurur duyuyorum. Bunun haricinde Fenerbahçe'nin çalışanlara vermiş olduğu imkanlar gerçekten çok üst düzeyde. Buraya geldiğimiz zaman kafamızda herhangi bir sıkıntı yok. Sadece çalışmamızı düşünüyoruz. Bu da bir profesyonel için çok önemlidir. Kendimizi her şekilde kendi adıma da söyleyebilirim, kendimizi geliştirme ve bildiklerimizin üstüne koyma  fırsatını sadece ben değil futbolcular da buluyor.  Bu imkanları sağladığı için kulübümüze teşekkür etmek istiyorum. Bu iki sene içinde gerek taraftar olarak, gerek yönetimimiz, camia olarak sabırlı davrandık. Bütün herkese sabırları için teşekkür ediyoruz. Bundan sonra daha ileriye gideceğiz" dedi.
Yabancı oyuncu sınırlamasına da değinen Zico, "Ben yatırımlardan bahsederken; ben olsam da olmasam da Fenerbahçe bunu yapacaktır. Chelsea, Barcelona, Manchester United gibi kulüplerin seviyesine erişmek için yabancı kısıtlamasının kalkması ve gerekli yatırımların yapılması gerekiyor. Burada kimse beni yanlış anlamasın. Ben Türk futbolcularının kapasitesinin olmadığından bahsetmiyorum. Elbetteki Türk futbolcuları da çok kaliteliler. Türk futbolunu en iyi yere taşıyacak kapasiteye sahipler. Fakat yabancı sınırlaması olduğu için belirli sayıda yabancınız var. Roberto Carlos ve Appiah gibi oyuncularınız sakatlanınca onların yerine koyacak oyuncularınız olmuyor. Bizim bahsettiğimiz buydu" dedi.
Oyuncularının değerlendirmesini de yapan ve Fenerbahçe'nin bu yıl Şampiyonlar Ligi'nde elde ettiği yeri değerlendiren Zico, "Volkan Demirel'in kazandığı tecrübeyle nasıl yıldızlaştığını gördük. Onun haricinde Gökhan, Semih, Kazım gibi oyuncularımızın bütün oyuncularımızla birlikte Şampiyonlar Ligi içinde nasıl olgunlaştığını bu sene gördük. Doğru işler yapılırsa, kademeler doğru bir şekilde atlanırsa, işler güzel bir şekilde gidebilir. Chelsea'nin yedek kulübesine baktığınızda ondan herhangi bir oyuncuyu alsanız, Fenerbahçe'de ilk 11'de oynayacak oyuncu olur. Bizim istediğimiz şey bu. Yedek kulübesini de güçlendirdiğiniz zaman, kadronuz güçlü olduğu zaman, yarı finale kalan 4 takım gibi olur Fenerbahçe.  Dün Manchester United izliyoruz, Rooney, Ronaldo gibi oyuncuların yedekte olduğunu gördük. Bu oyuncular çok yüksek seviyede oynayan oyuncular. Onların yerine oynayanlar, yarı finale kalma mücadelesinde en iyi şekilde mücadele edip, takımlarını yarı finale taşıyor. Bu da demek oluyor ki kadronuzun içinde bulunması gereken oyuncuların, yedek kulübesinin önemi de burada ortaya çıkıyor. Bunların hepsinin sonucunda da kazanıp da bir üst tura geçemeyen tek takım olduk. Çeyrek final maçlarının sonucuna baktığınızda, genel olarak baktığımızda 5. olarak kaldık bu sene Avrupa'da" diye konuştu
Takımda golcü sıkıntısı olup olmadığı ve takviye gerekip gerekmediği yolundaki soruları ise Zico, "Orta saha ve forvet mevkilerine kaliteli takviyeler yapmamız gerekiyor. Appiah'ın durumunun gelecek sene ne olacağını bilmiyoruz. Appiah her takım için önemli bir futbolcu. Deivid'in bulunduğu yere çok iyi uyum sağladığını görüyoruz. Onun için en fazla önlem almamız gereken ve takviye yapmamız gereken mevkiiler orta saha ve forvet mevkileri" diye yanıtladı.
Zico Ligdeki şampiyonluk yarışı ile ilgili olarak ise, "Ligde şampiyon olmak düşüncesi zaten bizi motive ediyor. Şampiyonlar Ligi'nde gelebildiğimiz en iyi noktaya kadar geldik. Fakat Şampiyonlar Ligi'nden elenmenin ligle hiçbir alakası olduğunu sanmıyorum. Seneye yine Şampiyonlar Ligi'nde olmak için mutlaka ligi  yine kazanmamız gerekiyor. Zaten bunun düşüncesi bizim içimizi kıpırdatıyor ve tekrardan Şampiyonlar Ligi'nde olma isteği herkesin içinde en üst düzeyde. Sadece Galatasaray maçı değil bundan sonraki tüm maçlarımız final havasında geçmek zorunda. Çünkü sadece Galatasaray değil rakibimiz, Beşiktaş'ın ve Sivas'ın da şansı var. Şu anda bütün takımlar şampiyonluk için mücadele ediyor. Biz en öndeyiz, avantajlı görünüyoruz. Fakat bu kesinlikle şampiyon olduğumuz anlamına gelmez. Aynı ciddiyetle önümüzdeki maçlara devam edip, mutlu sona ulaşmak istiyoruz. Çünkü yapacaklarımız bitmedi. Seneye Şampiyonlar Ligi'nde devam edeceğiz başarılarımıza" dedi.
Zico Kezman konusunda ise, "Kezman'ın bizim takımımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Saha içinde olduğu zaman hiçbir şeyi kafasına takmayan, takımının kazanması için her şeyi yapan bir oyuncu. Bin her zaman bütün oyuncularıma davrandığım gibi Kezman'a da davranıyorum" diye konuştu.

 


PAYLAŞ

ETİKETLER
“AVRUPA’DA, 5., OLDUK”