Volkan Demirel Logo
28AĞUSTOS 2012
Aykut Kocaman: “En Büyük Avantajımız Saha Ve Seyirci”

Aykut Kocaman: “En Büyük Avantajımız Saha Ve Seyirci”

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalmak ile aramızdaki tek engel olan Spartak Moskova maçını, kendi saha ve seyircimizin önünde oynayacak olmamızı, en büyük avantaj olarak gördüğünü söyledi.

Çok taze bir sakatlığı bulunan Volkan Demirel’in Spartak Moskova kadrosunda yer almayacağını belirten Aykut Kocaman, Alex’i de şu an için kafasındaki kadroda düşünmediğini ifade etti.

Sırp oyuncumuz Milos Krasic ise yarınki maçın her iki takım adına da çok zorlu geçeceğini belirterek, taraftarımızın da desteğiyle turu geçen tarafın Fenerbahçe olacağını kaydetti.

Aykut Kocaman sözlerine,"İlk maç öncesinde de söylediğim gibi çok çok önemli bir maçın arifesindeyiz. Şampiyonlar Ligi gruplarının kapısında çok güçlü bir takımla eşleştik. Bizim kadar turu isteyen son derece güçlü bir takımla oynayacağız. Maçtan sonra da ifade ettiğim gibi ilk maçı 2-1 kazandılar ve avantajlı olan taraf onlar. Ama bizim de en büyük avantajımız kendi sahamızda oynayacak olmamız. Selçuk Şahin, Rusya’daki maç sonrası şu şekilde çok güzel ifade etmişti. ’Şampiyonlar Ligi’nde kendi evimizde tek maç oynayacaksınız ve kazanırsak gruplara kalacağız. Bunu kim istemez ki?’ Şimdi bu durumla karşı karşıyayız ve duygularla sahaya çıkacağız" cümleleriyle başladı.

Volkan kadroda olmayacak

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aykut Kocaman, "Volkan yarın kadroda olmayacak. Çok taze ve ciddi bir sakatlık geçirdi. Çok çok önemli bir maç ama bu maçla da hayat bitmiyor; Volkan’ın da hayatı bitmiyor. Fenerbahçe başarırsa Şampiyonlar Ligi’nde, başaramazsa Avrupa Ligi’nde yoluna devam edecek. Tüm bu maçlar ve Süper Lig’i de göz önünü alırsak, Volkan’a çok ihtiyacımız var ve akıl ve mantık Volkan’ın kadroda olmasına izin vermiyor" diye konuştu.

Alex şu an için kafamdaki kadroda yok

Alex hakkında son kararını vermemesine rağmen şu anda kafasındaki şablonda bu oyuncunun yer almadığını söyleyen Kocaman, "Bugün 18.30’da bir antrenman yapacağız ve sonunda bir kadro açıklayacağız. Moskova’yı A’dan Z’ye inceledik. Oyuncularımın son durumlarına bakacağım ve kadroyu belirleyeceğim. Ama açıkça söylemek gerekirse, Alex şu an için kafamın içindeki kadroda yok. Ama dediğim gibi son antrenmanı yapacağız ve ondan sonra karar vereceğiz. Ben, Antep maçından evvel de söyledim; kafası biraz karışık gözüküyor. Fizik olarak bunun çok üstüne koyacak bir durum yok. Kafasının karışıklığı bu tercihte kriter oluşturdu benim için" şeklinde konuştu.

Transfer tura göre değil, ihtiyaca göre yapılmalı

Transfer konusundaki soruları da yanıtlayan Aykut Kocaman, "Transfer tura göre değil, ihtiyaca göre yapılmalı. Fenerbahçe ihtiyaç duyduğu anda transfer yapar ya da yapmaz. Bununla birlikte ihtiyacımızın olduğunu her zaman dile getirdim. Ancak transfer de kolay bir olay değil. İstediğiniz oyuncuyu alamıyorsunuz; kulübünde, oyuncuda sorun çıkıyor. 5 Eylül’e kadar zamanımız var. Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalsak da kalmasak da istediğimiz oyuncuyu kadromuza katmak için Fenerbahçe çaba gösterecektir. Ama olmazsa da ben bu kadronun arkasındayım. 1-1.5 ay içerisinde çok hızlı oynayan, güçlü bir takım olacağız. Mehmet Topal, Kuyt, Krasic, Hasan Ali, Salih form tutmaya, takıma alışmaya başladıklarında çok başarılı bir takımın izlerini göreceğiz. Transfer olmasa da burada olduğum sürece bunu şikayet konusu yapmayacağız. 1-1.5 aylık bir zamana ihtiyacımız var. Buna sabır var mı? O da ayrı bir konu" diye konuştu.

Gol yemememiz çok önemli

Taraftarımızdan "Destek"ten başka bir şey beklemediklerini de belirten Kocaman, "Zaten bunun dışında da bir beklenti olmaz. Aslında tam hazır olmamamıza rağmen, Antep maçındaki oyun, içine biraz daha denge ve pas katılması halinde, bizi Şampiyonlar Ligi standartlarına götürecek oyunun izlerini taşıyordu. Buradan yola çıkarsak, biraz daha dengeyi önde tutmak zorundayız. Spartak Moskova karşısında turun ilk aşaması tur şansını İstanbul’daki maça taşımaktı. İkinci aşama ise bu şartlarda gol yemeden maçı götürdüğünüz sürece, kendi sahanızda oynadığınız maçta 90. dakikada dahi turu kendi yanınıza çekecek skoru bulabilirsiniz. Futbol pek çok sürprizi içinde barındırıyor. Yarınki maçın da nasıl geçeceğini bilmiyoruz. Ancak gol yemediğimiz her dakika tur bize yakın olacak. Çünkü kendi sahamızda oynuyoruz. Ben takımı, bu bilince itmeye çalışıyorum. Bu tur aşamasında gol yememenin ne kadar önemli olduğunu yarın sahaya gelecek taraftarlarımızın da bilmesini istiyorum" dedi.

Çok kırıldım

Son bir haftadır yaşananların insani boyutu kendisine soru olarak yöneltildiğinde ise Aykut Kocaman, "Çok kırgınım. Ben bunun bilinmesini istiyorum; bu birincisi. İkincisi, işimizi son derece profesyonelce yapmaya devam edeceğiz. Ancak böyle bir konuda futbolcuyla karşı karşıya kalmak onur kırıcı. Fenerbahçe’nin geçen sezon yaşadığı tüm sıkıntılardan sonra Şampiyonlar Ligi kapısına geldiği bu maç öncesi bunun gündeme gelmesi de son derece üzüntü verici. Sanki iyi bir şeymiş gibi sunulması, sürekli bir bilgi kirliliği yaşatılması, pek çok unsurun bir arada bulunması nedeniyle çok kırıldım. Bir teknik direktörün herhangi bir şekilde oyuncu seçme şansı yoksa, bu iş baştan aşağıya yanlıştır" ifadelerini kullandı.

Krasic: "Taraftar desteğiyle turu geçeceğiz"

Milos Krasic ise,  "Hem bizim, hem de Moskova için zor maç olacağını düşünüyorum. Biz çok iyi hazırlandık. Diliyorum ki yarın kazanacağız bunun için hepimiz birlikte hareket etmeliyiz" dedikten sonra, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Henüz yüzde yüz hazır olmadığını ifade eden Krasic, "Ancak Fenerbahçe’de tüm antrenmanlara çıktım. Yarın da maça çıkacağız. Maçta ne olduğunu göreceğiz. Taraftarımızın da desteğiyle turu geçeceğiz" dedi.

Krasic: "Adapte olmaya çalışıyorum"

Kent ve takıma uyumu hakkındaki sorular karşısında ise Krasic; "Buraya geldiğimden beri benimle çok yakında ilgilendiler, teşekkür ediyorum. Yavaş yavaş hazırlanıyorum, adapte olmaya çalışıyorum. Takıma daha yeni geldim, daha hazır değilim. Buradaki insanlar sayesinde daha iyi adapte olup, bunun üstesinden geleceğimi düşünüyorum" diye cevap verdi.


PAYLAŞ