Volkan Demirel Logo
10KASIM 2009

"Daha İyi Olabiliriz, Olmalıyız"

Teknik direktörümüz Cristoph Daum Fenerbahçe Televizyonu'nda yayınlanan Teknik Analiz programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ankaraspor maçı ile milli maçlar sebebiyle lige verilen aranın denk gelmesi üzerine yaklaşık 20 gün maç yapmayacak olan takımımızın bu arayı en iyi şekilde değerlendireceğini belirten Daum, "Takımda herkes kendine göre bir program yaptı ve zamanını en iyi şekilde sevdikleriyle değerlendirdi. Bazı futbolcular Brezilya'ya özel işleri sebebiyle gitti. Bazıları çeşitli tatil beldelerinde dinlenmeye çalıştı. Kısacası tüm futbolcular zamanlarını en iyi şekilde değerlendirdi ve tabi ki birkaç futbolcumuz da milli maçlar sebebiyle milli takım kamplarına katıldı. Ben de Fenerbahçe Televizyonu'nda yaptığımız Teknik Analiz programı için hazırlanarak zamanımı geçirdim" dedi.

Takıma dört gün izin verdiğini hatırlatan Teknik Direktör Daum, "Bir taraftan futbolcular için bu dört gün izin ödül gibi oldu ama diğer taraftan da bu kadar sıkı maç trafiğinin ardından futbolcuların dinlenmesi gerekiyordu. Futbolcular da teknik heyetteki arkadaşlar da biraz olsun dinlenme fırsatı  buldu" şeklinde konuştu.

Sezon başından bu yana 21 maçta 16 galibiyet 3 beraberlik ve 2 mağlubiyet gibi iyi bir istatistik yakaladıklarını belirten Cristoph Daum,"İstatistiklere bakıldığı zaman gerçekten ortaya çıkan tablodan memnun olabiliriz. Çünkü gerçekten de iyi görünüyor. Sonuç olarak sezon başından bu yana çok çalıştık ve başarılı bir grafiği hak ettiğimizi düşünüyorum. Takım olarak gerçekten de çok çalıştık, futbolcular en iyi şekilde sahaya çıktı. Sezona çok iyi bir başlangıç yaptık. Bu görüntü aynı zamanda bizim için bir şans, çok iyi bir motivasyon diye düşünüyorum. Artık bundan sonra bu başarılı performansın daha iyisini yapabiliriz diye düşünmeliyiz ve sonuna kadar başarılı bir şekilde yolumuza devam etmeliyiz" diye konuştu.

Takımın her maça aynı oranda konsantre olamadığı şeklindeki eleştirilerle ilgili bir soruya da Daum, "Avrupa ligi maçları ve Türkcell Süper Lig maçlarından oluşan bu ritme takım olarak alışmak zorundayız. Kolay değil ve ne kadar zor olduğunu da biliyoruz. Ama sonuçta biz hoca olarak takımı en iyi şekilde hazırlamayı amaçlıyoruz. Her maç önemlidir ve bizim için en önemli maç her zaman önümüzde ilk oynayacağımız maçtır. Bu felsefeyle oyuncularımızın hazırlanmalarını istiyoruz. Ama işin gerçeğine gelince her maç farklı. Baktığınız zaman aslında herkes için  Galatasaray maçının motivasyonu doğal olarak farklı oluyor" şeklinde cevap verdi.

Fenerbahçe'nin şu ana kadar oynadığı maçlarda isabetli pas konusunda yüzde 78 gibi yüksek bir oran tutturmuş olmasıyla ilgili de Alman teknik adam, "Pas kalitesi bizim için çok önemli. Çünkü top bizdeyken rakip takım gol atamaz. Topun mümkün olduğu kadar bizde olmasını  istiyoruz. Bu konuda antrenmanlarımızda çok çalışıyoruz ve bu istatistikler de bizim bu konuda başarılı olduğumuzu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

468 top çalma ile Fenerbahçeli futbolcuların farklı bir alanda yine iyi bir istatistik yakaladıklarının hatırlatılması üzerine Daum, "Top çalma konusunda takımın gösterdiği performans çok sevindirici. Bizim genel taktiğimiz pres yapıp rakibe baskı yaratmak ve topu mümkün olduğunca erken ele geçirmek. Biz bu konularda sürekli çalışıyoruz. Tabii ki çalışmalarımızın karşılığını görünce de mutlu oluyoruz" dedi.

Şu anda 7 golle ligde en az gol yiyen ikinci takım konumunda bulunduklarını da ifade eden Teknik Direktörümüz Daum, "Bir takım bizden daha az gol yemiş. Bu demek ki daha iyi olabiliriz ve olmalıyız. Genel anlamda az gol yemişiz bunu biliyoruz. Bu takımın defans anlayışının  iyi olduğunu gösterir. Biz kaleci hariç 9 futbolcu ile top rakipteyken bir an önce savunmaya geçmek istiyoruz. Yalnızca bir futbolcuyu önde bırakıyoruz.Bu anlayışımızı takım gün geçtikçe daha iyi sahaya yansıtıyor" Şeklinde konuştu.

Kaleci Volkan Demirel'in çok kaliteli bir kaleci olduğunun altını çizen Daum, "Volkan bir çok maçta inanılmaz kurtarışlar yaptı. Ama bazı maçlardaki pozisyonlarda da  daha iyi olması gerekiyordu. Bunu o da biliyor. Ama genel anlamda Volkan'dan çok memnunuz. Kalecinin mevkii çok özeldir. Yalnız kaleciler topa eliyle dokunabilirler. Futbolcular hata yaptığında diğer futbolcu arkadaşları onların hatasını telafi edebilir ama kaleciler hata yaptığında bunu telafi etmek zordur, bedeli ağır olur ve  çoğu zaman kalecilerin hatası golle sonuçlanır.Bu nedenle kaleciler önemlidir. Kalecilerin çok güçlü bir karaktere sahip olmaları gerekmektedir.Volkan güçlü bir karaktere sahip.Volkan'dan her anlamda çok memnunuz" dedi.

Fenerbahçe'nin 133 gol pozisyonu ile en çok gol pozisyonuna giren ve bu pozisyonların 43'ünde fileleri havalandıran bir takım olduğunun hatırlatılması üzerine Daum, "Girdiğimiz gol pozisyonlarındaki başarımız yüzde 33 oranında. Avrupa'daki takımlara bakıldığında yüzde yirmi bir iyi bir sonuçtur. Ama biz yüzde otuzun da üzerindeyiz. Tabi bu da bizim için sevindirici bir istatistik" şeklinde konuştu.

Futbolcuların gün geçtikçe performanslarının artmasında bireysel çalışmaların ne kadar etkili olduğunun sorulması üzerine Teknik Direktör Daum, "Her futbolcu kendine göre bir tüccardır. Bizim görevimiz de tabir yerindeyse  bireysel olarak tüccarlık yapan bu insanları bir şirket haline getirmektir. Böylece ortaya herkesin kazançlı çıktığı bir sistem çıkıyor.Bu ortamdan Alex de faydalanıyor, Emre de, Mehmet Topuz da diğer futbolcular da  faydalanıyor. Böylece tüm futbolcuların performansı artıyor ve sonuçta hem bireysel olarak hem de takım olarak hepimiz kazanıyoruz" dedi. 

PAYLAŞ