Volkan Demirel Logo
15NİSAN 2009

"Hukuk İçinde Çözümün Parçası Olmak İstiyoruz"

12.04.2009 tarihinde oynanan Galatasaray-Fenerbahçe müsabakası sonunda meydana gelen olaylara karışan futbolcularımızdan Semih Şentürk ve Diego Lugano  müsabakanın ardından olaylar sebebi ile sorumluluklarını kabul edip,  kamuoyu önünde üzüntülerini dile getirerek özür dilemişlerdir.

 

Olaylar sonrasında basında PFDK sevk edileceği iddia edilen kalecimiz Volkan Demirel internet sitemiz vasıtası ile  üzerinde tartışılan hareketinin bilinen sakatlığına bağlı bir eylem olduğunu ve asla rakip takım taraftarlarına yönelik olmadığını belirtmiştir. Kalecimizin bu sakatlığının milli takım doktorları tarafından da bilindiği ve son İspanya milli maçlarında bu sakatlığın sıkıntılarını yaşadığı hususu ise kamuoyunun bilgisinde olmayan ancak TFF tarafından çok iyi bilinen bir durumdur.

 

Yönetim Kurulumuz tarafından, futbolcularımızla yapılan ortak toplantının ardından konuya ilişkin sorumluluğumuzun bir gereği olarak söz konusu üzücü olaylara sebebiyet veren futbolcularımız ile alakalı olarak PFDK'na sevkleri sonrasında kısa savunmalarının verilmesi ve bu savunmalarda üzüntü ve özrün ön planda tutulması, PFDK tarafından verilecek cezalara ise TFF Tahkim Kurulu önünde her hangi bir itirazda bulunulmaması  kararı alınmıştır. Bu karar alınırken temel düşüncemiz bunun bir milat olması ve benzer olaylar karşısında TFF nun  yapacağı kararlı uygulamalara uygun hukuki bir zeminin hazırlanması olmuştur. 

 

Bu kararımızın ardından TFF tarafından hakem ve temsilci raporlarında hakkında her hangi bir husus yazılı olmayan kalecimiz Volkan Demirel resmi yayıncı görüntülerine dayalı olarak PFDK sevk edilmiştir.

 

TFF Yönetim Kurulu tarafından bizzat yapılan  sevk işleminin şekli ve bu sevke bağlı olarak futbolculara yapılan yazılı savunma istemleri içeriği bilinen rutin uygulamanın dışında olup, Yasa ve Talimatlarda yazılı olmayan bir şekilde yapılmıştır. Daha Disiplin yargılaması başlamadığı halde bizzat TFF Başkanı tarafından medyaya TFF Hukuk Organlarının konu ile alakalı bir karara vardığı, kamuoyu vicdanını rahatlatacak çok ağır kararlar verileceği açıklanmıştır. Bunun ardından medyada daha savunma dahi vermeyen futbolcularımız ile alakalı olarak TFF kaynak gösterilerek verilecek ceza miktarları yer almıştır. Bu durum hukuki deyimiyle ihsası rey yani yargılama sonucunda verilebilecek kararının yargılama öncesinde peşinen verildiğinin delili mahiyetindedir. Bu şekilde yapılan açıklama ile TFF Yargı Organlarının bağımsızlıkları göz ardı edilmiş, savunma hakkı hiç sayılmış ve savunma adeta gereksiz bir teferruat olarak görülmüştür.

 

Türk Futbolunun en önemli maçı olarak gösterilen bir maçta yaşanan üzücü olayların ardından milat kabul edilecek bir uygulama bizzat kulübümüz tarafından desteklenecek ve katkıda bulunulacak bir durumdur. Nitekim olayların ardından futbolcularımızın kamuoyu önünde samimi özürleri ve verilecek cezalara itiraz edilmeyeceğine dair verilmiş kararımız bunun bir sonucudur. Ancak milat kabul edilecek bu uygulamanın hukuk içinde ve hukuka uygun şekilde gerçekleşmesi de yapılacak uygulamanın saygınlığı açısından son derece önemlidir. Hukuksuzluk sonucu ortaya çıkacak hukuki durum ancak ve ancak hukuka aykırı bir durum olacaktır. Bu itibarla TFF nun milat olacak bir uygulama ile alakalı olarak hukuk içinde kalarak gerekli süreci tamamlamak yerine kurunun yanında yaş da yansın mantığı ile sürdürdüğü  süreci dikkatle takip ediyoruz.

 

Konu ile alakalı olarak Kalecimiz Volkan Demirel'in sakatlığı ile ilgili güncel sağlık raporlarını yarın itibari ile PFDK sunmakla yetinerek, bu çerçevede konun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

 

Fenerbahçe Spor Kulübü

PAYLAŞ