Volkan Demirel Logo
01MAYIS 2013

"Kalitemizle Ve Tüm Benliğimizle Final İçin Mücadele Edeceğiz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile Kalecimiz Volkan Demirel, yarın Benfica karşısında tarihi bir maça çıkacaklarını, takım olarak finale yükselmek için mücadele edeceklerini belirttiler.

Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Volkan Demirel, S.L. Benfica ile oynayacağımız UEFA Avrupa Ligi Yarı Final Rövanş maçı öncesinde karşılaşmanın oynanacağı Luz Stadı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

“Tüm benliğimizle, kalitemizle final için mücadele edeceğiz”
Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, tarihimizin en önemli maçlarından birine çıkacağımızı belirterek sözlerine başladı ve ekledi:
Öncelikle Lizbon gibi güzel bir şehre geldik. Öncelikle 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayarak sözlerime başlamak isterim. Güçlü bir rakiple oynayacağız. Önemli bir rakip. Maça dair ise, Volkan’ın da dediği gibi en baştan başlayalım. Tarihimizin en önemli maçı. Final artık yakın.  Maça çıkarken avantaj ya da dejavantaz değerlendirmesinde bulunduk. Benfica tecrübesiyle son 4 yılda düzenlenen büyük turnuvalarda finallerde olmayı başarmış ve bize göre bir adım önde gibi duruyor. Ancak evimizdeki karşılaşmada doğru bir oyun ortaya koyarak rakibi alt etmeyi başardık. Rövanşa gelirken şartları eşitledik. Rakibimizin avantajı ise kendi sahasında oynayacak olması. Avrupa Ligi’nde final oynamak için A’dan Z’ye bütün benliğimizle, kalitemizle mücadele edeceğimizi söylemek isterim.”

“Gereken bilgileri elde ettik ve oyuncularımızla paylaştık”
Kendi sahamızda oynadığımız mücadelenin her iki takım için de bir takım veriler oluşturmaya yardımcı olduğuna değinen  Kocaman, “İlk maçta oyana oyun ve sonuç bizim için nasıl bir veri oluşturduysa rakip için de geçerli bu. Onların da verileri var yarınki maça ilişkin. Favoriyi ya da turu geçecek takımı belirleme açısından bir takım verilen oldu. Dolayısıyla turu geçecek takım 90 ya da 120 dakika sonunda belli olacaktır” dedi.

Bir gazetecinin yarınki rövanş maçında Salih Uçan’a görev verip vermeyeceğine ilişkin sorusunu, “Oyuncularla ilgili maç öncesi somut şeyler söylemek istemem. Maça kalması daha iyi olur diye düşünüyorum” şeklinde cevapladı.

“Cristian ne ilk ne de son penaltı kaçıran futbolcu”
Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Kocaman, karşılaşmanın penaltılara gitme ihtimali ile ilgili de, "Tabii ki penaltı çalıştık ama bunlar hikaye. 2 tane penaltı atmakla penaltı çalışılmaz. Bu iş zihinseldir ve bu yönde çalışmalar yaptık. Sanki dünyanın ilk ve son penaltı kaçıran futbolcusu Cristian gibi davranıldı. Futbolda penaltıların %25'i kaçırılıyor. Çok futbolcular penaltı kaçırdı ve futbol oynandığı sürece penaltılar kaçacak. Cristian ne ilk ne de son penaltı kaçıran futbolcu” sözleriyle değerlendirdi.

“Doğru bir oyunla ilk maçı kazandık”
İlk maçta Benfica karşısında alınan 1-0’lık galibiyetin doğru bir oyun anlayışının getirisi olduğunun altını çizen Aykut Kocaman, “İlk maçtaki oyun için çok iyi oyundu yorumlarına katılmıyorum. Benim kafamdaki iyi oyun daha farklı. Benim için ilk maç doğru oyundu ama kazandığımız için iyi oyun olarak lanse edildi. Bu doğru oyunda çok büyük pay sahibi olan 3 oyuncumuzdan eksik olacağız. Mevcut çıkacak kadromuzdan maksimum verimi elde etmeye çalışacağız. Stratejimiz değişecek mi değişmeyecek mi son toplantıda konuşacağız. Futbol her sonuca açık bir oyun, kazanırsak sevineceğiz ama kaybedersek de rakibimiz alkışlayacağız" şeklinde konuştu.

“Yarınki karşılaşma için tek maçlık tur maçı denebilir”
Portekiz temsilcisinin oyun anlayışını da değerlendiren başarılı antrenör, “Genel oyunları deplasmanda ve iç sahada olmak üzere farklılık göstermiyor. Hücumda ve savunmada komplike bir takım. Bu özellikleri değişmeyecektir ilk maçtan tek farklı olacak şey kendi evlerinde seyircileri karşısında oynamaları olacak. Ama karşılarında istediklerini yapmalarına izin vermeyecek bir Fenerbahçe olacak. Benfica 1 adım öndeydi ama içerde aldığımız galibiyet ile durumu eşitledik ve hatta öne geçtik diyebiliriz. Yarın ki karşılaşma tek maçlık bir tur gibi oynanacak gibi görünüyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Volkan Demirel: “Her şeyin güzel olması için mücadele edeceğiz”
Basın toplantısında konuşan Kalecimiz Volkan Demirel, takım olarak tek düşüncelerinin final biletini almak olduğunu söyleyerek, “Bütün güzelliklerin yaşanması için herkesin elinden geleni yapacağına inanıyorum. Tüm düşüncemiz Amsterdam biletini almak. Yarın, Fenerbahçe camiası ve taraftarı için tarihi bir gece yaşayacağız” açıklamasında bulundu.

“Saygımızı ve değerimizi koruyoruz”
Başarılı file bekçi, Portekiz temsilcisinin saygı duyulacak güçlü bir takım olduğunu belirterek, “Rakibimize saygı duyuyoruz. Yarı finale geldiğimizde ise kiminle eşleştiğimiz önemli değildi, çünkü Benfica’nın saygı duyulacak güçlü bir takım olduğunu biliyoruz. İlk maçta da dile getirdim; kollektifler her şeyiyle Avrupa’nın en iyileri arasındalar. 1-0’lık galibiyet avantaj olabilir ama güçlü bir takımla oynayacağız. Saygımızı ve değerimizi koruyoruz. Finale çıkacağımızdan eminiz. Benfica hakkında hocalarımız tarafından gereken bilgileri aldık. Çıkıp en iyi şekilde mücadele edeceğiz” diye konuştu.

“Fenerbahçe formasıyla final yaşamak gurur verici olur”
Fenerbahçe forması altında dünyanın en iyi iki organizasyonundan birinde olmanın gurur verici olduğuna değinen Demirel, “Dünyanın en önemli organizasyonlarından birindeyiz. Fenerbahçe formasıyla mücadele etmek gurur ve onur verici. İnşallah hep beraber kupayı alıp, camiaya ve taraftara armağan edeceğiz. Bu da benim için büyük bir mutluluk ve gurur olacaktır” ifadelerini kullandı.


PAYLAŞ