Volkan Demirel Logo
19ŞUBAT 2010
“Lille’i Eleyebileceğimize İnanıyorum”

“Lille’i Eleyebileceğimize İnanıyorum”

Fenerbahçemizin yıldız futbolcusu Emre Belözoğlu, FBTV'de Feneronline programında Yasir Kaya'nın konuğu oldu. Emre Belözoğlu Fenercell ve internet üzerinden taraftarların gönderdiği soruları yanıtladı. Emre ayrıca spor yazarları ve takım arkadaşlarının yönelttiği sorulara da cevap verdi. Sorular ve Emre'nin yanıtları şöyle:

Emre, Lille maçını nasıl değerlendiriyor?
Kaybettiğiniz zaman ister istemez bir üzüntü oluyor. Maç öncesi gollü bir karşılaşma veya beraberliği hedefliyorduk. Özelllikle ikinci gol talihsizlikti. Ama önemli olan gol atmaktı. Lille takımını kendi evimizde taraftarımızın önünde eleyebileceğimize inanıyorum. İkinci maçta iyi mücadeleyle galip ayrılıp, turu atlayacağımıza inanıyorum. Lille kontratak futbolunu iyi oynayan bir ekip. Kazanmamız gerekiyor. Takım olarak tura olan inancımız tam. Biz futbolcular olarak Kadıköy'ün tılsımına inanıyoruz. İlk maç kötünün iyisi olan bir netice.

Emre, Son haftalardaki düşüşü neye bağlıyor?
Bence böyle bir durum futbol olarak yok. Manisa'da, Diyarbakır'da umut verici oyun oynadık. İyi mücadele ettik. Ama skorlara yansımadı. Diyarbakır'la iyi oynayıp berabere kaldık. Lig bir maraton. Önemli olan bariz hatalar yapmayıp şampiyonluk yaşamak. Futbolda kazanmakta var, kaybetmekte. İleriye doğru ışık var. İyi oynayıp kaybetmek, kötü oynayıp kaybetmekten iyidir. Bunu futbol oynayan herkes bilir.


Neden alt sıralardaki takımlara çok puan kaybediyoruz?
Küçük takımlar büyük takımlara karşı iyi motive oluyorlar. Diyarbakırspor olsun Masisaspor olsun talihsizlikler oldu. Bundan sonraki çıkacağımız maçlarda o takımlar kadar mücadeleci olmamız gerekiyor.Yeteri kadar mücadele edince galibiyetler de zaten kendiliğinden gelir. Çünkü zaten kaliteli ayaklara sahibiz. Mücadele ettiğimiz zaman farkımızı ortaya koyuyoruz. İşin şifresi onlar kadar mücadele etmek.

Rıdvan Dilmen'in sorusu:Emre tam performansıyla oynuyor mu?
Teşekkür ediyorum Rıdvan abiye. Son 3-4 senede sakatlıklarla uğrastım. Bu benim performansımı ciddi anlamda etkiledi. Kendimi başarısız bulmuyorum ama daha iyisini yapabileceğimi biliyorum. Rıdvan abi ismini futbol tarihine altın harflerle yazdırdı. Ben de umarım ileride onun gibi ismimi yazdırırım. Umarım benden beklenenleri karşılarım. Ben de kendimden daha çok başarı bekliyorum. Umarım ileride beklenenleri karşılayacağım.Skora etki edebilecek niteliklere sahip bir oyuncuyum. Takımımızın sisteminde benim farklı görevim olsa da ilerleyen zamanlarda Rıdvan abinin beklentilerine karşılık verebilirim umarım.

Emre, bu oynama hırsını nereden alıyor?
Yetenek gibi bir şey, Allah'ın insana verdiği bir şey. Eşimle tavla oynarken bile kaybetmeye tahammülüm yok. Bu bir karakter meselesi.  Kaybederken de tahammül etmeyi zamanla öğrendim. Kazanmayı istemek çok güzel. Mücadele etmeden kaybetmeyi kendime yakıştıramam. Bu bence en doğru yol.

Emre'nin golcü tarafını neden fazla göremiyoruz?
Görev itibariyle gole yakın değilim. Ben de farkındayım daha atak olmalıyım. Umarım ilerde daha iyi olacaktır. Ben de skora etkim olsun istiyorum.

Fenerbahçe formasıyla sahamızda attığın ilk gol sonrası neler hissettin?
Çok güzeldi babam da gelmişti o maça. Golden sonra zaten tribüne babama dönmüştüm. Kadıköy'ün tılsımı gerçekten çok farklı. Burada futbolcular bunu net şekilde yaşıyor.Taraftarlarımız gol atamadığım zamanlarda bile bana bunu hissettiriyor. Burada başarılı olursan taraftar seni baş tacı yapıyor. Onun için kendimi şanslı hissediyorum. Gol attığımda çok mutlu olmuştum. Çok gol atmayı içten içe çok istiyorum.

Hırslı futbolunuzun kartlara dönüşmesi için rakipler özellikle üzerinize oynuyor mu?
Yapı olarak biraz haksızlığa tahammülü olmayan biriyim. Ama sahada ne kadar tekme yersen ye, reaksiyonu ayarlamak gerekiyor. Ne yazık ki bazen bunu saha içinde tam dengeleyemiyorum. Kendimi samimi şekilde eleştiriyorum. Önce taşıdığınız formanın değeri adına sabırlı olmak gerekiyor. Son dönemlerde biraz daha dikkat etmek istiyorum.Rakiplerin beni tahrik etmek istediğine inanmak istemiyorum ama ne olursa olsun ben kendim bu dengeyi oturtmalıyım..Son dönemlerde üst üste maçlar yapıyoruz ve agresifliğimi takıma yansıtmadan olumlu yönde kullanmak istiyorum.

Medya tarafından hedef gösterilildiğine inanıyor musun?
Geçmişte girmiş olduğum gereksiz diyaloglar var. Geçmişte benim de hatalarım oldu.Gençlik ve tecrübesizlik vardı. Eskiden daha çok gazete okurdum ama artık çok okumadığım için olumsuz haberlerden de pek haberdar değilim. Benim de hatalarım oldu tabi. Medyanın da hataları var. Herkesin bu anlamda objektif olması lazım. Haberi yaparken insanların kendisini benim yerime de koyması gerekiyor. Son dönemlerde medyayla ilişkilerim dengelendiğini düşünüyorum.Ben Fenerbahçe forması giyiyorum ve bu kararımdan o kadar çok mutluyum ki; anlatamam.Ailecek çok mutluyuz.Ben bir tercih yaptım ve herkesin buna saygı duymasını istiyorum.Benim hiçbir zaman bir meslektaşım ve başka camialar hakkında kötü biz sözüm olmaz. Futbolseverlerden ricam, camiamızda Fenerbahçe TV, resmi sitemiz ve dergimiz dışında benim ağzımdan yapılmış hiçbir açıklamalaya inanmasınlar.


İtalya ve İngiltere Ligleri'nin Türkiye liginden farkı nedir?
Çok fark var. İngiltere özellikle son dönemde çok atılım gösterdi.İtalya'da futbol oynamak zor çünkü maçlarda taktiksel savaş var. İngiltere'deki hakemleri, Türk hakemler bence örnek almalı.Futbolcularla diyalogları çok iyi.Elbette ben bizim hakemlerimize de destek olunması gerektiğine inanıyorum.İngiltere'de futbolcuların temposu ve hakemlerin bu tempoya ayak uydurması örnek alınmalı.

Emre, futbol hayatına nerede son vermeyi düşünüyor?
1.5 sene önce mukavele imzalarken başkanımıza söyledim. Yine sözlerim arkasındayım. Gelecekle ilgili konuşmak şuan doğru olmaz ama en büyük arzum Fenerbahçe'de futbolu bırakmak.

Emre, futbol sonrası teknik direktörlük düşünüyor mu?
Futbolun içinde kalmak isterim ama teknik direktörlük olur mu bilemiyorum .ÖSS sınavına gireceğim bu sene. Üniversiteye girmek istiyorum. Spor yöneticililiği okumak ve ileride spor yöneticiliğinin içinde olmak istiyorum.Tabi ki iyi kaliteli yöneticiler var ancak futbolu bırakan oyuncuların teknik direktörlükten farklı yöneticiliği de düşünmesi gerekir. Aykut Kocaman gibilerin sayıları artmalı.

Emre, kısa sürede taraftarların büyük sevgisini kazanmasını nasıl değerlendiriyor?
Çok teşekkür ediyorum.İlk geldiğimde bazı endişelerim elbette vardı ama gerek başkanımız, gerek camiamız, gerek taraftarlarımız kötü günde de bana sahip çıktılar. Ben bu sevgiye karşılık vermek adına elimden gelen her şeyi yapıyorum. Bu tür sözleri duymak beni çok mutlu ediyor.

Fenerbahçe'de en iyi anlaştığın takım arkadaşın kim?
Saha içinde Uğur Boral, Gökhan Gönül, Selçuk, Özer hepsi çok iyi insanlar. Takımdaki herkesle çok sıcak diyalogum var.Yabancılar da hepsi çok iyiler. Uğur'la Gökhan farklı. Onlarla ailecek, eşlerimizle beraber görüşüyoruz.

Emre'nin futbol camiasında en sevdiği isimler kim?
İki tane büyük dostum var. Göksel Gümüşdağ ve Okan Buruk . Benim için çok önemli insanlar. Tabii ki çevremde çok arkadaşım var ama dost deyince farklı oluyor. Onların da benim hakkında farklı düşündüklerine inanıyorum..

Alex soruyor: Neden genç futbolculara profesyonel düzeyde daha fazla şans tanınmıyor?
Alex çok değerli biri. Türkiye'deki böyle bir sıkıntıya dert ediyor. Futbolcunun karakterini oturtacak yaş 17-20 yaşlarıdır. Türkiye'de maalesef bu yaştaki oyunculara çok şans verilmiyor. Mental anlamda buna hazırlanamıyorlar. Bunun handikapını yaşıyorlar. Sonuç olarak o yaşlardaki futbolcular o yaşlarda takımda oynamalı. Altyapımızda iyi oyuncular var. Furkan, Okan, Gökay, Onur iyi oyuncular. İnşallah gelecekte Fenerbahçe'nin geleceği olacaklar.

Üstün oynadığımız maçlarda bile neden gol yiyoruz?
Son 2-3 haftadır iyi mücadele edıyorduk. Bunu belli bir bölgeye bağlamak yanlışlık olur. Bu tüm takımın defans anlayışıyla ilgili. Defansif anlamda daha çok mücadele etmek gerekiyor. Son dönemlerde bundan dolayı fazla gol yedik.

Emre'nin uğuru var mı?
Maç öncesi annemi ve eşimi aramak, dua etmek hep yaptığım şeyler

Özer Hurmacı'nın sorusu:Antrenör olsa takımına nasıl bir futbol oynatır?Beni oynatır mıydı?
Çok pas yapan, ofansı düşünen bir futbol oynatırdım.Takımı da Özer'in üstüne yapardım çok yetenekli bir oyuncu.

5 numaralı formanın anlamı var mı?
Çeşitli yaş grubu milli takımlarda oynarken bu formayı giymeye başladım.Öyle de devam etti.

Emre çubuklu formayı nasıl buluyor?
Biz ailece Fenerbahçeliyiz, çocukluğumda da benim ilk formam Fenerbahçe'nin çubuklu formasıydı.Bir gün bu camiada olacağımı bu kadar kabullenileceğimi düşünmedim.Ben de çubuklu formanın değerinin, kutsallığının farkındayım.Benim için Fenerbahçe formasının karşılığı mücadele demek.Fenerbahçe çok büyük bir camia.Oynadığım camialar içinde futbolculara en çok değer verilen camia.İnşallah taraftarlarımızın beklediği başarılara hep birlikte ulaşırız.

Volkan Demirel'in sorusu: Dünyanın en iyi kalecisi kim?
Bana göre Volkan Türkiye'nin tartışmasız en iyi kalecisi.

Dünya'da Emre'nin en iyi onbiri hangisi?
Buffon-Alves-Puyol-Ferdinand-Evra-Xavi-Iniesta-Gerrard-Messi-C.Ronaldo ve Rooney.

Feneronline programını, saat 22.00'den itibaren FBTV ekranlarından izleyebilirsiniz.

BASIN FOTOĞRAFI


PAYLAŞ