Volkan Demirel Logo
27ARALIK 2009
“Önemli Olan Şampiyonluk”

“Önemli Olan Şampiyonluk”

Fenerbahçemizin başarılı kalecisi Volkan Demirel Fenerbahçe Televizyonu'na sezonun ilk yarısını değerlendirdi. Sezonun ilk yarısında istikrarsız bir grafik sergilediklerini belirten Volkan, "Bakıldığı zaman inişli çıkışlı bir grafik sergiledik. İlk 8 haftada namağlup bir takım olarak rekor kırdık. Gaziantepspor maçında istediğimiz oyunu sahaya yansıtamadık ve yenildik. Ardından Galatasaray galibiyeti geldi ve taraftarımızla büyük bir mutluluk yaşadık. Sonra bizim de yaşamak istemediğimiz ve olumsuz sonuçlarla geçen bir süreç oldu. Sonuçta inişli çıkışlı grafikler geçmiş sezonlarda yaşandığı gibi  bu sezonda da yaşandı. Sezonun ikinci yarısında da bu tür istemediğimiz sonuçlar alabiliriz. Çünkü sonuçta 34 maçlık uzun bir maratonda mücadele ediyoruz. Önemli olan bir düşüş yaşadığımızda sorunları tespit edip çözebilmek ve bir an önce çıkış yakalayabilmektir. Bu tür olumlu ve olumsuz tablolar futbolun içinde var ve futbolda sezon sonu önemlidir. Biz sezonun ikinci yarısında bütün maçları kazanmak istiyoruz ve elimizden geldiğince bunun için mücadele edeceğiz ama istemediğimiz sonuçlar sezonun 2. yarısında da tekrarlanabilir. Buradaki amaç bence şampiyonluğa ulaşmaktır. 34 maç sonunda şampiyon olan takımın yüzü gülecektir. Bence bu tarz inişli çıkışlı grafiklerin olması gayet normaldir ama Fenerbahçe camiası çok büyük bir camia ve beklentiler de doğal olarak büyük olduğu için 3 maç üste üste yenilmek bizi ve taraftarlarımızı çok üzdü. İster istemez tepkilere neden oldu. Ama bakıldığı zaman ilk yarıyı lider bitirdik. Avrupa ligindeki ilk hedefimiz gruptan çıkmaktı, onu başardık. Hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. Bu hedeflerin ilk etabını tamamladık. Umarım 2. yarı güzel bir başlangıçla bıraktığımız yerden devam ederiz." şeklinde konuştu.
 
Başarılı file bekçisi sezona iyi başlayamamalarına rağmen bir dönem olumsuz sonuçlar almalarının takımın dengesini bozmaması gerektiğini belirterek, "İstikrarsız performanslar tüm takım sporlarında olduğu gibi futbolda da yaşanabiliyor. Hatta bireysel sporlarda da bunun örneklerini görebiliyoruz ve futbolcuların bireysel performanslarına baktığımızda aynı şekilde bazen çok iyi, bazen vasat, bazen de kötü dönemler yaşandığı bir gerçek. Ben 7 senedir Fenerbahçe'de oynuyorum. Bizim sürekli  grafiğimizin yukarı çıktığı  bir sezon görmedim, yaşamadım. Bunu sadece Fenerbahçe için değil tüm kulüpler için konuşmak gerek. Bence takımın olumsuz sonuçlarından çok, sezon sonunda olduğu yer önemlidir. Biz de sezon sonunda şampiyon olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Fenerbahçe'nin sezonun ikinci yarısında fikstür olarak büyük bir avantaja sahip olduğunu belirten Volkan, "Evet fikstür avantajımız var. Çok az sayıda deplasman maçımız var. Ankara'yı zaten deplasman olarak görmemek lazım çünkü Ankara'da da taraftar desteğimiz çok fazla. Diğer maçlarımızda İstanbul'da. Bakıldığı zaman fikstür avantajımız çok büyük. Ama Fikstür avantajımız ne olursa olsun önemli olan bu avantajı bizim ne kadar değerlendirebildiğimizdir. Çünkü futbol kağıt üzerinde oynanmıyor, sizin sahada ne yaptığınız, sonucu belirler. Tam tersi de olabilirdi. İstanbul'da 4 tane maçımız olup diğer maçları deplasmanda oynayabilirdik. Ama bizim bu sene ki konsantrasyonumuz bu sene şampiyon olmak. Sezon başında başkanımızın verdiği bir söz var ve biz de bu sözün gereğini yerine getirip şampiyon olacağız. Bu hedefe ulaşacağımızdan da takımımızın nasıl bir yapıya sahip olduğunu  bildiğim için eminim. İnşallah verilen sözleri yerine getirerek camiamıza şampiyonluğu yaşatacağız." dedi.
 
Kendi performansını değerlendirirken bir de özeleştiri yapan Volkan, "Sezona iyi bir başlangıç yaptığımı düşünüyorum ama daha sonrasında son 4-5 haftalık bir periyotta gerektiği kadar iyi olmadığımı düşünüyorum. Bu biraz da maçların yoğunluğunun verdiği yorgunluktan olabilir. Bir futbolcu bir sezonda 34 maç oynarken ben şimdiden 40 maça yaklaştım. Çok maç oynadığımızda konsantrasyon sorunu ve hem mental hem de fiziksel anlamda yorgunluğun getirdiği olumsuzluklar yaşayabiliyoruz. Ama genel anlamda son dönemde geçen yıllara nazaran daha iyi bir grafik çizdiğim söylenebilir. Bu da özel hayatımdaki bazı gelişmelerle ilgili olumlu sonuçlar. Çünkü seviyeli ve  çok güzel bir beraberliğim var, çok güzel şeyler yaşıyoruz. Hedeflerim var, Allah beni utandırmazsa en kısa sürede bu hedeflerimi gerçekleşeceğim. Tabi insanın hayatında ikinci bir insanın olması iki göz yerine 4 gözle hayata bakıp değerlendirmesi çok farklı bir şey. Ben de şu an yalnız olmamanın güzelliklerini yaşıyorum. Bu da benim performansıma bir artı katıyor diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
 
Kariyeri boyunca çok önemli kaleci antrenörleriyle çalıştığını ifade eden Volkan Demirel, "Bana emeği geçen tüm hocalarıma çok teşekkür ediyorum.Çünkü ben her zaman söylüyorum. Bana bir şut atandan da Allah razı olsun diyorum ki gerçekten de bana bir şeyler katmıştır. Tabi ki o ismi geçen hocalarımız hepsi benim için çok değerli, hepsine binlerce kez ayrı ayrı teşekkür etmeliyim. Çünkü bende çok emekleri var. Nurettin hocam olsun, İmmel olsun, Angel olsun, şu anki Holger hocamız olsun hepsiyle çok güzel vakit geçirdik. Murat Öztürk hocamla zaten çok uzun zamandır birlikte çalışıyoruz ve onun yeri benim için çok farklı...  Sadece çalışma anlamında değil arkadaş anlamında, abi anlamında çok güzel yaklaşımları oldu.  Daha sizle röportaj yapmadan önce bir buçuk saattir kaleci antrenörlerimizle konuşuyoruz.  İlk yarıyı değerlendirdik. Tabi ki her öğrendiğin her aldığın sana kâr kalacaktır hayatta. Bu sadece futbolda değil, ben her şeyden kendime alabileceğimi alırım, onu kütüphaneme koyarım. Bu kütüphaneden de zamanı geldiğinde çıkarıp o bilgileri gerektiği gibi  kullanabilmek benim çok önem verdiğim bir konudur. O yüzden de hepsine tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Çünkü bana katkıları ve kazandırdıkları çok büyük." şeklinde konuştu.

PAYLAŞ